Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Tarptautinė ekonomika>Šiuolaikinės globalinės ekonomikos problemos ir jų sprendimas

Šiuolaikinės globalinės ekonomikos problemos ir jų sprendimas

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728
Aprašymas

Įvadas. Ekonomikos mokslo problemos ir jų sprendimas. Globalinės ekonomikos aspekte. Šiuolaikinės globalizacijos ekonomikos problemos ir jų sprendimas. Globalizacija prekybos sferoje. Globalizacija finansų sferoje. Globalizacija darbo rinkoje. Globalizacijos įtaka nusikalstamumo didėjimui. Išvados.

Ištrauka

Gyvendami XXI amžiuje jaukioje namų aplinkoje lengvai pamirštame istoriją, kuri aprašo, kaip daugelis žmonių prasilošė kovoje už duonos kąsnį. Nepagražinta ekonomikos istorija – tai pasakojimas apie nepriteklių, 80 valandų darbo savaites, vaikų darbą ir badą. Taip pat yra pasakojimas apie lėtą civilizacijos turtėjimą, kuomet dauguma žmonių gali turėti tik tam tikrą materialinės gerovės ir laisvalaikio dalį.
Vienas labiausiai pastebimų šiuolaikinės pasaulio ekonomikos bruožų – jos augimas, kuris pasiekia tas ribas kuomet jau kalbama apie globalinę ekonomiką. Globalinis – (prnc. Global < lot. Globus – rutulys), apimantis visą Žemę, pasaulinis [22, p. 182]. Ekonomika – (gr. Oikonomikė – ūkininkavimas, ūkininkavimo menas) mokslas, tiriantis gamybinius santykius tam tikroje visuomenės tam tikroje visuomenės gamybos ir mainų sferoje [22, p. 128].
Remiantis pasaulio literatūros analize ekonomikos globalizavimą bandoma apibūdinti kaip didėjančią įvairių pasaulio valstybių tarpusavio priklausomybę, ekonominę integraciją. Pagrindiniai jo bruožai ir varomosios jėgos yra tarptautinė prekyba, kapitalo judėjimas, didėjantis tarptautinių bendrovių vaidmuo ir gamybos internacionalizavimas, technologijų kaita.
Jeigu peržvelgti pasaulio ekonomikos vystymosi istoriją darosi aišku, kad jei ir buvo nuosmukių, ekonomikos pažanga yra akivaizdi. 1981-1998 pasaulinės prekybos apimtis didėjo du kartus sparčiau nei pasaulinė gamyba, arba atitinkamai 6,9 proc. Ir 3,3 proc. per metus. Dar sparčiau nei eksportas didėjo tiesioginės užsienio investicijos – 16,7 proc. per metus. Eksporto vertė dabar sudaro vidutiniškai 20 proc. pasaulio BVP. Keičiasi ne tik prekybos apimtis, bet ir struktūra. Prieš šimtą metų prekyboje vyravo žaliavos ir žemės ūkio produktai, o dabar 80% užsienio prekybos sudaro pramonės gaminiai ir tik 20% pirminiai produktai. Ypač sparčiai prekyboje didėjančių technologijų gaminių dalis. 2000 m. net 20% pasaulio prekių eksportas sudarė kontoros ir ryšių įrengimai, jų eksportas vien 2000 metais buvo 41,5%. (1990 m. – 35,8 %.). Be to sparčiai didėja užsienio aktyvų pasaulio BVP. 1870 metais užsienio aktyvai sudarė tik 6,9% pasaulio BVP, tačiau jau 1900 metais padidėjo iki 18,6%. Laikotarpyje tarp dvejų pasaulinių karų užsienio aktyvų dalis buvo nukritusi iki 4,9% (1945 m.), tačiau pokarį dėl prekybos liberalizavimo per 50 metų išaugo iki 56,8% (1980 m. buvo 17,7%). Taigi jau pasiektas toks globalizavimo mastas, kai užsienio aktyvai viršija nacionalinius aktyvus.
Globalizacijos nauda yra akivaizdi: tai greitesnis augimas, aukštesni pragyvenimo standartai bei naujos galimybės. Bet ne visos šalys ir ne visi žmonės gali naudotis privilegijomis, kurias teikia globalizacijos reiškinys. Šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame vis didesnė prekių ir paslaugų dalis gaminama įvairiai reaguojant į pasaulio ekonomiką, o ne į vietinius poreikius, skonius ar pareikalavimą, struktūrinė galia gamybai tapo socialinių ir politinių pokyčių peržengiančių nacionalines sienas, pagrindu.
Pasaulio ekonominė integracija plačiai naudojama pagerinti išteklių paskirstymą, gyvenimo standartus, skatinti technologijų perkėlimą. Tačiau kartu ekonominė integracija dažnai kaltinama dėl augančių prekybos balansų pusiausvyros sutrikimų, didėjančio finansų rinkų nepastovumo ir mažėjančio kašto vidaus makroekonominės politikos efektyvumo. Tačiau tarptautinių bendrovių plėtra pagristai stiprina globalizmo kritikų baimes, kad viena ar kita pelno siekianti korporacija, tapusi galingesnė net už atskiro žemyno ir keliolikos valstybių finansines bei politines pajėgas, įgyja galimybę tvarkyti valstybių likimus. Globalizacijos bei korporacijų koncentracija ir įsigalėjimas gali lemti, kad nelaukiant nė keliolikos metų šimtas žmonių, valdančių didžiausias korporacijas bei didžiausius pinigus, iš esmės galės lemti viso pasaulio politiką.
O tuo tarpu, pasak Pasaulio banko prezidento James D.Wolfensohn, šiandien mes turime 6 milijardų žmonių planetą, tačiau 5 iš 6 milijardų žmonių gyvena besivystančiose ir pereinamosios ekonomikos šalyse, jie turi 20 procentų pasaulio BVP, o likęs 1 milijardas gyventojų turi 80 procentų pasaulio BVP. Pasaulyje yra 3 milijardai žmonių, gyvenančių iš mažesnių nei 2 JAV doleriai pajamų per dieną. Jame yra 1,2 milijardo žmonių, gyvenančių iš mažesnių nei 1 JAV doleris pajamų per dieną, ir jų skaičius didėja [33]. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTarptautinės ekonomikos kursinis darbas
KategorijaEkonomika >  Tarptautinė ekonomika
TipasKursiniai darbai
Apimtis26 puslapiai 
Literatūros šaltiniai35 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis45.56 KB
AutoriusStefa
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Siuolaikines globalines ekonomikos problemos ir ju sprendimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą