Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Tarptautinė ekonomika>Tarptautinė prekyba. Lietuvos užsienio prekybos politika

Tarptautinė prekyba. Lietuvos užsienio prekybos politika

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829
Aprašymas

Įvadas. Tarptautinė prekyba. Tarptautinės prekybos politikos priemonės. Kitos ne ekonominės tarptautinės prekybos politikos priemonės. Lietuvos užsienio prekyba. Lietuvos makroekonominė politika. 2003-2004m. Lietuvos užsienio prekyba. Argumentai už laisvą prekybą. Narvas Baltijos tigrui. Išvados. Priedai (5).

Ištrauka

Tarptautinė prekyba skatina šalių ekonomikos augimą, nes dėl specializacijos didėja pagaminamos produkcijos kiekis. Prekyba suteikia galimybę naudoti daugiau ir įvairesnių prekių negu jie galėtų vartoti be tarptautinės prekybos.
Tarptautinės prekybos sąvoka užsienio ir lietuvių autorių apibrėžiama įvairiai. Pasak V. Snieškos, V. Baumilinės, D. Bernatonytės irk t., tarptautinė prekyba – tai pardavimo ir pirkimo procesas, vykstantis įvairiose šalyse tarp pardavėjų, pirkėjų ir tarpininkų. Rusų autoriai labiau akcentuoja ūkinę veiklą ir specializaciją. E.F.Avdokušinas mano, kad tarptautinė prekyba – tai ekonominiai santykiai tarp ūkinę veiklą vykdančių subjėktų skirtingose šalise, tai tų santykių realizavimo mechanizmas, N. A. Miklaševskaja ir A. V. Cholopovas laikosi tokio tarptautinės prekybos apibūdinimo: tai įrankis, kurio pagalba šalys, plėtojančios specializaciją gali išplėsti gamybos apimtį ir padidinti gerovės lygį. Tarptautinė prekyba turi du pagrindinius bruožus:
1) vykdoma tarp dviejų ar daugiau valstybių, todėl, kai prekyba vyksta už valstybės sienų, ji tampa šalies socialinės ir ekonominės politikos objektu;
2) naudojamos įvairios valiutos su joms būdingais valiutų kursu svyravimais. Šalys prekiauja viena su kita, kad galėtų įsigyti užsienio prekių žemesnėmis kainomis negu šalies viduje.
Tarptautinė prekyba susijusi su prekybos teorija, politiniais instrumentais, mokėjimų balansu ir valiutinėmis rinkomis. Pirmos dvi sąvokos apima tarptautinės prekybos mikroekonominius aspektus, o kitos dvi – makroekonominius, kurie žinomi kaip tarptautiniai finansai.


Plėtojantis ekonomikai ir ekonominiams santykiams tarp valstybių, atsirado ir tarptautinė, arba užsienio, prekyba. Didžiulę įtaką čia turėjo tarptautinis darbo pasidalijimas, gamybos specializacija, politinės, ekonominės ir kitos prielaidos.
Daugiau negu prieš du šimtus metų Adamas Smitas padarė išvadą, kad tarptautiniai prekių mainai yra visų šalių didesnio turto šaltinis. Tarptautinė prekyba sudaro galimybes plėtoti specializasiją ir geriau panaudoti kiekvienos šalies ekonominius išteklius.
Jau XIXa. pradžioje Davidas Rikardas išplėtė tarptautinės prekybos teoriją. Jis įrodė, kad lemiamas veiksnys – ne našumas gaminant kiekvieną prekę, o kainos santykiai šalyse prieš prasidednt prekybai. Šalis mažiau naši už kitą plataus diapazono prekių gamyboje, vis dėlto gali gauti neblogą pelną iš specializacijos ir tarptautinių prekių mainų. Daugeliui ši išvada gali pasirodyti prieštaraujanti sveikam protui. Juk, be abejo, darbo našumas turi būti itin didelis, kad galėtum sėkmingai eksportuoti savo prekes. Ne, sako D. Rikardas, ne, sako ir tikrovė. Kad tarptautinė prekyba būtų pelninga tereikia, kad našumas vienoje gamybos šakoje būtų santykiai didesni negu kitoje.
Nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos tarptautinė prekyba suklestėjo kaip niekd anksčiau. Tarptautiniai prekių mainai pasauliniu mastu 1960 m. sudarė 8 proc. visos pridetinės vertės. Po 30 metų šis skaičius išaugo dvigubai – iki 16 proc. Šiam pokyčiui didžiausią įtaką turėjo Vakarų šalių rinkos ekonomika. Tarptautiniai prekių mainai buvo skatinami griaunat muitų barjerus ir kitas prekybos kliūtis. Padidėjus specializacija dar labiau skatino prekybą tarp valstybių. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-23
DalykasTarptautinės ekonomikos kursinis darbas
KategorijaEkonomika >  Tarptautinė ekonomika
TipasKursiniai darbai
Apimtis28 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis78.14 KB
Autoriusjashka
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasAsist. V. Kalinovienė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tarptautine prekyba. Lietuvos uzsienio prekybos politika [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 28 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Asist. V. Kalinovienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą