Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Tarptautinė ekonomika>Pasaulio prekybos organizacijos poveikis Lietuvos ekonomikai

Pasaulio prekybos organizacijos poveikis Lietuvos ekonomikai

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031
Aprašymas

Įvadas. Ekonominės integracijos svarba šaliai. Pasaulinė prekybos organizacija (PPO). PPO atsiradimas. Bendra teisinė PPO charakteristika. Pagrindiniai tarptautinės prekybos sistemos principai. Lietuva ir PPO. Lietuvos stojimas į PPO. Lietuvos užsienio prekybos vystymosi aspektai. Lietuvos narystė PPO. Lietuvos ekonomikos apžvalga. Užsienio prekyba. Užsienio investicijos. Išvados. Priedai (6).

Ištrauka

Laisvos rinkos principai pastaraisiais metais vis labiau įsitvirtina Lietuvoje ir kitose postsocialistinėse šalyse. Būtent ji, laisvoji rinka, yra vienintelė alternatyva socializmui tiek ekonominiu, tiek moraliniu aspektu. Pabandę visą įvairovę socializmo dovanotų "gėrybių", žmonės natūraliai linkę simpatizuoti laisvos rinkos idėjoms. Tiek teorija, tiek praktika įrodo, jog ekonomiškai labiausiai klesti šalys, sumažinusios valdžios galias, o reguliavimą ir vadovavimą grąžinusios rinkai.
Pasaulio prekybos organizacijos pagrindinis tikslas – kurti laisvus tarptautinius ekonominius santykius, naudojant rinkos ekonomikos privalumus. Tapusi PPO nare, Lietuva žengė reikšmingą žingsnį integruojantis į pasaulio ekonomiką. Dėl narystės PPO pasigirsta daugybė prieštaringų nuomonių, ir nors tarptautinė prekyba ir globalizacija iš tiesų slepia nemažai rizikos, tačiau kartu suteikia ir daug galimybių, kurias būtina peržvelgti, norint įvertinti, ar narystė PPO iš tikro naudinga.
Darbo pradžioje pateikiamas glaustas ekonominės integracijos apibūdinimas ir nusakoma jos svarba šalies ekonominiam vystymuisi.
Kadangi sunku kalbėti apie valstybės narystės PPO galimybes bei suvaržymus, neišnagrinėjus pačios organizacijos struktūros ir veiklos principų, būtina bent jau nusakyti juos bendrais bruožais. Skyriuje apie Pasaulio prekybos organizaciją trumpai aprašomas PPO atsiradimas, pateikiama bendra teisinė PPO charakteristika ir supažindinama su pagrindiniais tarptautinės prekybos sistemos principais.
Kitame, pagrindiniame, skyriuje kalbama apie Lietuvos stojimą į PPO ir narystę joje. Pirmiausia bendrai aprašomas stojimo procesas ir jo metu išryškėję nesuderinamumai su tam tikromis PPO nuostatomis, nes į nesutarimų priežastis taip pat svarbu atkreipti dėmesį tolesniuose santykiuose su organizacija. Po to trumpai apžvelgiami bendri Lietuvos užsienio vystymosi aspektai, iki stojimo į PPO vyravusios tendencijos, susijusios su sudėtinga ekonomine padėtimi, bei Vyriausybės sprendimai, nukreipę Lietuvą link derybų dėl narystės šioje organizacijoje.
Poskyris apie narystę PPO susideda iš smulkesnių dalių, kuriose kalbama apie Lietuvos, jau kaip PPO narės, dalyvavimą daugiašalėse derybose, siekiant atstovauti šalies ekonominius interesus pasaulinėje arenoje, derybas su Rusija, Ukraina, kovojant dėl palankesnių sąlygų rinkų atvėrimui. Taip pat aptariami tiek Lietuvos įsipareigojimai laikytis GATT taisyklių, tiek valstybei suteikiamos teisės taikyti tam tikras priemones, siekiant apsaugoti vietinius gamintojus, vartotojus, pramonę, jei jai kyla grėsmė dėl PPO narių įsipareigojimų nesilaikymo, bei teisė apskųsti ginčus sprendžiančiai komisijai kurios nors valstybės taikomą diskriminaciją ar jų interesų pažeidimą. Dar kartą grįžtant prie pagrindinių PPO tikslų, aptariama, kaip juos įgyvendinti sekasi Lietuvai. Be to, trumpai nusakoma padėtis, derinant liberalias PPO nuostatas su Europos Sąjungos protekcionistiniais interesais, Lietuvai įstojus į ES.
Galiausiai, pateikiama Lietuvos ekonomikos apžvalga, remiantis Statistikos departamento duomenimis. Pateikiamos diagramos, kurios atspindi 1999–2004 metų eksporto ir importo bei užsienio investicijų rodiklių kitimų tendencijas, įtakojamas tiek narystės PPO, tiek ES. Be to, šie rodikliai palyginami su senesniais duomenimis, kai Lietuva tik pradėjo liberalizuoti užsienio prekybą. Taip apžvelgiamas laikotarpis nuo reformų, priimtų integruojantis į laisvąja rinką, iki pat šių dienų.
Po išvadų bei literatūros sąrašo pridedami priedai, kuriais remiasi paskutiniajame skyriuje atlikta analizė. Visi lentelėse pateikti duomenys yra gauti iš Statistikos departamento. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-06-18
DalykasTarptautinės ekonomikos kursinis darbas
KategorijaEkonomika >  Tarptautinė ekonomika
TipasKursiniai darbai
Apimtis29 puslapiai 
Literatūros šaltiniai18
Dydis333.97 KB
Autoriusinionia
Viso autoriaus darbų12 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/Dėstytojasasist. Almantas Tranyzas
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pasaulio prekybos organizacijos poveikis Lietuvos ekonomikai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 29 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • asist. Almantas Tranyzas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą