Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Tarptautinė ekonomika>Lietuvos užsienio prekyba: raida ir struktūra

Lietuvos užsienio prekyba: raida ir struktūra

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849505152535455565758596061626364656667686970
Aprašymas

Įvadas. Užsienio prekybos teorinis aspektas. Lietuvos užsienio prekybos politika. Lietuvos užsienio prekybos politikos raida. Lietuvos užsienio prekybos sutartys ir rėžimai. Lietuvos narystė Europos sąjungos prekybos politikos kontekste. Lietuvos užsienio prekybos raida 1990-2004 m. Bendri Lietuvos užsienio prekybos pokyčiai 1990-1997 m. Eksporto kryptys ir jų kaita. Importo krypčių kaita. Lietuvos užsienio prekybos raida ir struktūra 1998-2004 m. Svarbiausi užsienio prekybos partneriai. Lietuvos užsienio prekyba pagal prekių grupes. Lietuvos užsienio prekybos kitimo tendencijos ir perspektyvos. Išvados ir pasiūlymai. Santrauka. Priedai (3).

Ištrauka

Užsienio prekyba yra seniausi ir labiausiai paplitę tarptautiniai santykiai. Jie stipriai įtakoja kiekvienos valstybės ekonomikos raidą. Ne išimtis ir Lietuva. Užsienio prekyba stipriai lemia tokius svarbius rodiklius kaip bendrą nacionalinį produktą (BVP), mokėjimų balansą ir kitus, todėl jos praeities analizės jokiu būdu negalima atmesti.
Šalies užsienio ekonominė politika reguliuoja ekonominius santykius su kitomis šalimis. Kiekviena valstybė, atsižvelgdama į savo ūkio būklę, kitus veiksnius, vykdo gana skirtingą užsienio prekybos politiką. Maža Lietuvos valstybė gali tapti didelė tik aktyviai vesdama užsienio prekybą. Šio ekonominio sektoriaus reikšmingumas ir nuolatinis žymus prekybos deficitas, neabejotinai rodo, kad jam reikia skirti didesnį dėmesį.
Darbo tikslas - Išanalizuoti Lietuvos užsienio prekybos raidą ir struktūrą, įvertinti esamą padėtį, nustatyti probleminius aspektus.
Uždaviniai:
1.Apibūdinti užsienio prekybos svarbą ir naudą šalies ekonomikai.
2. Išnagrinėti Lietuvos užsienio prekybos politiką, siekiant įvertinti Lietuvos narystę ES prekybos politikos kontekste.
3. Atlikti šalies importo ir eksporto analizę 1990-2004 m., atskleisti jų specifiką ir problemas.
Darbo pradžioje supažindinama su užsienio prekybos svarba ir ją lemiančiais veiksniais, užsienio prekybos skatinimo formomis, akcentuojamas ekonominių teorijų požiūris į tarptautinę ekonomiką, laisvą prekybą bei protekcionizmą.
Antras skyrius skirtas Lietuvos užsienio prekybos politikai. Jame analizuojama Lietuvos užsienio prekybos politikos raida, supažindinama su Lietuvos stojimo į Pasaulinę Prekybos Organizaciją svarba bei Lietuvos prekybos sutartimis. Nagrinėjama Lietuvos narystė ES prekybos politikos kontekste: numatyti pokyčiai prekyboje su trečiosiomis šalimis, iškelti aktualiausi dabartiniai ir strateginiai klausimai, trumpai apžvelgta Lietuvos užsienio prekybos vidaus politika.
Trečiame skyriuje plačiau nagrinėjama ir analizuojama Lietuvos užsienio prekybos raida. Bendri užsienio prekybos pokyčiai iki 1998 metų apžvelgiami bendrais bruožais, o pastariesiems penkeriems metams skiriamas didesnis dėmesys: plačiau išanalizuota Lietuvos užsienio prekyba pagal svarbiausius prekybos partnerius, daug dėmesio skirta užsienio prekybos struktūrai analizuoti, numatytos Lietuvos užsienio prekybos kitimo tendencijos.
Darbo pabaigoje padarytos išvados ir pasiūlymai, atsižvelgiant į iškeltus darbo tikslus ir uždavinius, prieduose pateiktas gausus skaičius lentelių ir duomenų, papildančių darbą.
Darbo apimtis - 65 puslapiai be priedų. Darbą sudaro įvadas, trys skyriai, išvados, literatūros sąrašas, santrauka lietuvių kalba, priedai. Darbe pateikta 23 paveikslai, 3 lentelės. Prieduose pateiktos 5 lentelės.

Visos valstybės, neatsižvelgiant į jų dydį, ekonominę padėtį, technologinį išsivystymą bei kitas daugiau ar mažiau svarbias charakteristikas, yra pasaulinio ūkio dalis. Pastarasis suvokiamas kaip technologinių, ekonominių, informacinių, ekologinių, kultūrinių, geografinių ir panašių ryšių visuma. Pasaulinis ūkis pradėjo formuotis prieš daugelį metų ir tai, visų pirma, vyko tarptautinių mainų, o vėliau prekybos dėka. Pradžioje tai buvo tik tam tikros žmonių grupės pragyvenimo šaltinis bei kai kurių vartotojų norų tenkinimo šaltinis. Ilgainiui užsienio prekyba išsivystė iki globaliai ir masiškai paplitusio reiškinio, kuris tiesiogiai bei labai stipriai veikia kiekvienos valstybės gerovę. [24, P.14].
Daugelio šalių natūralus siekis buvo, yra ir ko gero ilgai dar bus gauti kuo didesnę naudą iš gamybos ir paslaugų teikimo, tai yra iš visuomeninio darbo pasidalijimo bei efektyvaus kitų gamybos veiksnių ir išteklių paskirstymo vidaus bei tarptautinėje rinkose. O pastarasis procesas yra įmanomas ir vyksta tik efektyvios užsienio prekybos dėka.
Nė vienai valstybei nėra protinga bei naudinga atsiriboti nuo užsieninio pasaulio ir vystyti uždarą ekonomiką. Visų pirma, taip yra dėl to, kad nė viena šalis negali pasigaminti visų reikmenų ar paslaugų reikalingų įvairiems gyventojų poreikiams tenkinti. Ir antra, specializacijos dėka, kai kurias prekes ar paslaugas pirkti iš kaimyninių valstybių gali atsieiti pigiau nei jas gaminti šalies viduje. Taip jau civilizacijos vystymosi eigoje susiklostė, kad kiekviena valstybė gamina tas prekes ir paslaugas, kurias apsimoka gaminti.
Taigi, galima sakyti, kad svarbiausia tarptautinius mainus lėmusi ir lig šiol sąlygojanti priežastis yra gamybos bei paslaugų teikimo sąlygų skirtingumas, nevienodas įvairių gamybos veiksnių bei išteklių pasiskirstymas. Prie šių sąlygų reikia priskirti: gamtines, geografines, klimatines, išteklių aprūpinimo ir gausos, specializacijos ir panašias sąlygas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-08-03
DalykasTarptautinės ekonomikos diplominis darbas
KategorijaEkonomika >  Tarptautinė ekonomika
TipasDiplominiai darbai
Apimtis68 puslapiai 
Literatūros šaltiniai106 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis626.97 KB
Autoriusjekaterina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos uzsienio prekyba raida ir struktura [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą