Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Tarptautinė ekonomika>Privatizavimo politika Europos Sąjungos (ES) šalyse

Privatizavimo politika Europos Sąjungos (ES) šalyse

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435
Aprašymas

Įvadas. Kodėl privatizuojama. Pagrindiniai privatizavimo metodai. Europos Sąjungos (ES)direktyvos. Privatizacijos eksperimentai Jungtinė Karalystėje. Pragmatiška privatizacija Nyderlanduose. Privatizacija Austrijoje. Privatizacija Ispanijoje. Suomija. Privatizacija Airijoje. Privatizacijos ateitis. Išvados. Privatizacijos sandorių grafinė analizė.

Ištrauka

Bendriausiu požiūriu privatizacija – tai turto nuosavybės teisių perkėlimas iš valstybinio sektoriaus į privatųjį. Tačiau įvairiose pasaulio valstybėse privatizacija suvokiama skirtingai – kai kur privatizacija laikomas tik visiškas valstybės valdomos įmonės (VVĮ) pardavimas privačiam asmeniui, o kitur – net rinkos liberalizavimas laikomas tam tikra privatizacijos forma.
Valstybinių įmonių privatizacija pastaruosius du dešimtmečius yra viena svarbiausių vyriausybių politikos sričių. Bene svarbiausias valstybinės įmonės pardavimas įvyko 1984-ųjų lapkritį – tai buvo Britų telekomo (BT) akcijų viešas pasiūlymas šalies vertybinių popierių biržoje. Ši milžiniška pirminė akcijų emisija – didžiausia per visą biržų istoriją iki to meto – buvo sutikta milžinišku investuotojų (įskaitant ir darbuotojus), tiek Britanijoje, tiek užsienyje, susidomėjimu. 3,9 milijardų svarų sterlingų vertės akcijų emisiją įsigijo daugiau nei 2,2 milijono investuotojų šalies viduje, o likusią akcijų paketo dalį entuziastingai įsigijo JAV bei Japonijos investuotojai, kai tik ji buvo pasiūlyta Tokijo ir Niujorko biržose. Taip skirtingų šalių vyriausybės suprato, kad egzistuoja pasaulinė privatizacijos rinka. Be to, Britų telekomo reguliavimui sukurtas režimas tapo etalonu kitoms valstybėms, nes jį visuotinai pripažino ir vartotojai, ir BT konkurentai, ir investuotojai.
Prasidėjus privatizacijos eksperimentams Jungtinėje Karalystėje ir JAV telekomunikacijų sektoriaus liberalizacijai, viso pasaulio šalys atkreipė dėmesį į privatizacijos ekonominę naudą ir jos veiksmingumą. Viso to pasėkoje, daugybėje tiek išsivysčiusių, tiek besivystančių valstybių atsirado privatizacijos iniciatyvos, kurios tapo prioritetine ekonominės politikos sritimi. Privatizacijos tendencija, kuri taip pat buvo pasaulinio liberalizacijos judėjimo dalis, suklestėjo ir Europos Sąjungoje, kuomet Briuselis išleido nemažai direktyvų, reglamentuojančių valstybės vaidmens apribojimus vandens, dujų ir energetikos sektoriuose. Tokią politiką palaikė daugelis ekonomikos mokslininkų, sakydami, kad laisvos rinkos modelis yra pranašesnis už centralizuotą valdymą ar valstybės kišimąsi į ekonomiką.
Vis dėlto, privatizacijos išdavų negalima vertinti vienareikšmiškai. Pavyzdžiui, telekomunikacijos tinklų privatizavimas įtakojo paslaugų kainų mažėjimą, kai kuriose šalyse valstybinių įmonių pardavimai lėmė sumažėjusią gamtinių dujų ir energijos kainą, tačiau viešojo transporto sektorius beveik niekur nesuklestėjo. Didžiojoje Britanijoje (pirmojoje Europos šalyje, kur buvo privatizuota nemaža dalis susisiekimo sektoriaus) privatizacija turėjo visiškai priešingą efektą – traukiniai ėmė vėluoti, žymiai padaugėjo su jais susijusių nelaimingų atsitikimų
Taigi, šiame kursiniame darbe pamėginsiu aptarti privatizavimo politiką skirtingose Europos Sąjungos šalyse, remdamasis šių valstybių realia patirtimi, nes tiriant privatizacijų raidą aiškiai matyti, kad nei viena šalis, valstybinį turtą pradėjusi pardavinėti praėjusio amžiaus aštuntajame-devintajame dešimtmetyje, beveik neturėjo supratimo, kur gali nuvesti tokia politika, o to meto mokslinis privatizacijos pagrindimas taip pat buvo labai menkas. Taigi Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir kitų privatizacijos pradininkių eksperimentai smarkiai įtakojo visos likusios Europos pasirinkimus, kaip ir kada privatizuoti, be to, padėjo suformuoti mokslines privatizacijos teorijas, bei tapo pamatu Europos Sąjungos privatizacijų teisinei bazei.
Konkretesni kursinio darbo tikslai ir uždaviniai:
1. išnagrinėti dažniausias privatizacijos iniciatyvų priežastis,
2. apibrėžti pagrindinius privatizacijos metodus ir jų efektyvumą.
3. panagrinėti Europos Sąjungos direktyvų vaidmenį šalių-narių privatizavimo politikoje,
4. aprašyti privatizavimo politikos raidą skirtingų regionų Europos Sąjungos šalyse, daugiau dėmesio skiriant privatizacijos pradininkei Jungtinei Karalystei,
5. išanalizuoti statistinius skirtingų Europos Sąjungos šalių privatizacijos duomenis ir juos apibendrinti grafine išraiška,
6. apibendrinti tolimesnę privatizacijų eigą Europos Sąjungos šalyse. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-09-08
DalykasTarptautinės ekonomikos kursinis darbas
KategorijaEkonomika >  Tarptautinė ekonomika
TipasKursiniai darbai
Apimtis33 puslapiai 
Literatūros šaltiniai10
Dydis747.53 KB
Autoriusouch
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasKristina Kalašinskaitė
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
FakultetasVerslo vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Privatizavimo politika Europos Sajungos (ES) salyse [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 33 puslapiai 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Kristina Kalašinskaitė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą